Final four dla LEXA! Pokonujemy AZS UAM Poznań 2:1

Niedzielne Poznańskie popołudnie miało być czasem rozstrzygnięć w ostatniej parze fazy play-off Ekstraligi Kobiet. Miejscowy AZS UAM Poznań mierzył się z naszą drużyną w meczu, którego stawką był awans do Final Four. W pierwszym spotkaniu w Słomnikach padł wynik 1:1 nie faworyzujący żadnego zespołu.

Akcja rozpoczęła się już w pierwszej minucie gdy swoim podaniem Sobolewska próbowała uruchomić Matyję ale występująca w bramce rywalek Dewicka uprzedziła naszą zawodniczkę. Rywalki odpowiedziały wbiciem piłki w pole karne autorstwa Marczak, które pewnie złapała nasza bramkarka. W kolejnej akcji na naszą bramkę minimalnie niecelnie uderzała Sikora. My również próbowaliśmy uderzać z daleka. Strzały oddawały Basta, Matyja oraz Darda ale pewnymi interwencjami popisywała się golkiperka rywalek. Obie drużyny dobrze ustawiały się w defensywie i nie łatwo było zbudować składną akcję, zawodniczki w odpowiedzi na taki układ bardzo często decydowały się na próby uderzeń z dystansu. W jedenastej minucie słupek zaliczyła Laura Czudzińska dając poważne ostrzeżenie naszemu zespołowi. Minutę później popełniamy piąty zespołowy faul, od tego momentu LEX musiał bardzo uważać w obronie. Odpowiedź Słomniczanek na przewagę gospodyń była najlepsza z możliwych. Rzut z autu wykonała Darda, podając do Sobolewskiej a ta pokonała Dewicką wyprowadzając nasz zespół na prowadzenie! Nadmierna ostrość w grze połączona z bardzo rygorystycznym sędziowaniem spowodowały, że Poznanianki wykonywały pod koniec pierwszej połowy dwa przedłużone rzuty karne. Pierwszy z nich autorstwa Czudzińskiej obroniła Król a drugi wykonywany przez Tyl minął naszą bramkę. Przed ostatnim gwizdkiem pierwszej połowy nasza bramkarka broni strzał Czudzińskiej pozwalając zejść naszej drużynie do szatni przy prowadzeniu 1-0

Druga połowa rozpoczęła się od dwóch strzałów naszego zespołu, których autorkami były Basta oraz Sobolewska. W dwudziestej trzeciej minucie nasze rywalki wyrównały wynik spotkania. Bardzo kąśliwym strzałem z dalszej odległości popisała się Sikora. AZS próbował pójść za ciosem. Sytuację 1v1 z naszą bramkarką przegrała jednak Grzechowiak. Z naszej strony najpierw z rzutu wolnego uderzała Darda zmuszając Dewicką do wybicia piłki na róg a kilka chwil później Gruchacz stanęła oko w oko z bramkarką rywalek ale niestety przegrała tą rywalizację. W dwudziestej ósmej minucie na indywidualną akcję decyduje się Matyja. Zbiega z piłką do środka, uderza ale ponownie na posterunku świetnie spisuje się Dewicka. Nasza bramkarka - Anna Król nie pozostała jej dłużna i po chwili dwukrotnie uratowała nasz zespół przed utratą bramki. Najpierw obroniła strzał Sikory, który leciał w okienko a następnie wybija piłkę z pod nóg Zielińskiej. Swój największy kunszt pokazała jednak na cztery minuty przed końcem gdy nie dopuściła do zdobycia bramki w sytuacji 1v1 przez Zając. Nasz zespół natomiast cały czas próbował atakować, tworzyć sobie kolejne sytuację. Oddawał mnóstwo strzałów w kierunku bramki rywalek ale albo świetnie broniła Dewicka albo jej koleżanki blokowały nasze próby. Ich szczęście skończyło się jednak w najgorszym dla nich momencie. W ostatniej minucie spotkania Karcz świetnie znalazła się w polu karnym rywalek i zdobyła szybkim, instynktownym strzałem jak się później okazało zwycięską bramkę. W samej końcówce Poznanianki spróbowały gry w przewadze ale nic im to nie dało.

LEX Kancelaria Słomniki pokonała na wyjeździe AZS UAM Poznań 2:1 zapewniając sobie awans do najlepszej czwórki w Polsce! W swoim debiutanckim sezonie nasze zawodniczki cały czas pokazują się z niesamowitej strony, rozwijając się z meczu na mecz. Teraz przed nimi kolejne wyzwanie - Final Four. Liczymy, że jego zakończenie będzie równie szczęśliwe jak to dzisiejsze.

AZS UAM Poznań: Dewicka, Krajewska - Marczak, Zając, Czudzińska, Sikora, Tarnowska, Gawrych, Grzechowiak, Fronczak, Zielińska, Grześkowiak, Machowiecka, Tyl Trener - Wojciech Weiss

LEX Kancelaria Słomniki: Król - Vypasniak, Dyba, Matyja, Gruchacz, Sobolewska, Darda, Wójcik, Basta, Tataruch, Żak, Karcz