Jak wygląda Ekstraklasa?

Już ponad pół miesiąca minęło od naszego zwycięstwa w Lublinie dzięki któremu w przyszłym roku zawitamy na krajowe salony futsalu. W sezonie 2017/2018 drużyna LEX Kancelarii Słomniki będzie rywalizować w Futsal Ekstraklasie. Warto by więc przybliżyć jak dokładnie wyglądają te rozgrywki i temu właśnie ma służyć poniższy artykuł.

Rozgrywki Futsal Ekstraklasy są najwyższym szczeblem rozgrywkowym w polskim Futsalu. Wyłaniają one corocznie mistrza Polski w tej dyscyplinie. Do 2010 roku liga była zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej jednak od siedmiu lat za organizację odpowiada specjalnie powołana do tego celu spółka pod nazwą Futsal Ekstraklasa.

W najwyższej klasie rozgrywkowej występuje dwanaście zespołów. Zwycięzcy rozgrywek zostaje przyznany tytuł Mistrza Polski w Futsalu oraz możliwość reprezentowania Polski w UEFA Futsal Cup ( halowy odpowiednik Ligi Mistrzów ). Drużyny, które zajmą dwa ostatnie miejsca w tabeli spadają do pierwszej ligi, trzecia drużyna od końca gra natomiast baraż o utrzymanie. Od obecnego sezonu rozgrywki prowadzone są systemem skopiowanym z Ekstraklasy trawiastej. Po rozegraniu dwudziestu dwóch spotkań ( rundy pierwszej oraz rewanżowej ) następuje podział ligi na grupę spadkową oraz mistrzowską. Oprócz podziału na grupy występuje również podział dotychczas zgromadzonych punktów na pół ( ewentualne zaokrąglenie następuje w górę ). Drużyny w nowych grupach grają ze sobą pięć dodatkowych spotkań po, których zostaje wyłoniony mistrz Polski, vice mistrz, brązowy medalista oraz drużyny spadające z ligi i grająca baraż. Każda drużyna gra zatem dwadzieścia siedem spotkań. Rozgrywki rozpoczynają się w połowie września i trwają aż do końca maja.

Rozgrywki Futsal Ekstraklasy są obecnie transmitowane na antenie SportKlubu.

Oficjalna strona rozgrywek: http://www.futsalekstraklasa.pl/

Obecna tabela Futsal Ekstraklasy przedstawia się następująco ( do zakończenia ligi pozostały cztery kolejki ):

Tabela za: http://www.futsalekstraklasa.pl/

Jeśli chodzi o historię ligi. To pierwsze rozgrywki zostały przeprowadzone w sezonie 1994/1995 a zwycięzcą został zespół PA Nova Gliwice. Od tego czasu rozegrano dwadzieścia dwie edycje. Najwięcej mistrzostw Polski mają na swoim koncie drużyny Clearexu Chorzów oraz PA Nova Gliwice, które pięciokrotnie wygrywały rozgrywki. Natomiast drużyna z Chorzowa jest samodzielnym liderem jeśli chodzi o ilość miejsc na podium. Chorzowianie dziewięciokrotnie stawali na różnych jego stopniach.

Drużyna Clearexu prowadzi również w tabeli wszech czasów z 713 zdobytymi punktami, wyprzedzając PA Nova Gliwice – 636 zdobytych punktów oraz Rekord Bielsko-Biała 607 zdobytych punktów. Najlepszym strzelcem w historii ligi jest obecnie drugi trener kadry narodowej – Błażej Korczyński z 314 zdobytymi bramkami. Osiemnasty na tej liście jest członek naszego sztabu szkoleniowego Krzysztof Kusia, który w swojej karierze zdobył 140 bramek na tym poziomie rozgrywkowym.

Cieszymy się niezmiernie, że nasz zespół od przyszłego sezonu również będzie pisał historię tych rozgrywek!

Dane statystyczne za: http://www.futsalekstraklasa.pl/