Polacy jadą na mistrzostwa Europy!

2001 rok – to wtedy po raz ostatni reprezentacja Polski w futsalu wystąpiła na mistrzostwach Europy. Od tamtych mistrzostw rozgrywanych w Moskwie minęło już szesnaście lat. Lat podczas których futsaliści nie wystąpili na żadnej wielkiej imprezie. Jednak dzięki wczorajszemu triumfowi 6:4 Biało-czerwonych nad Węgrami to się zmienia! Podopieczni Andrzej Biangi odrobili straty z pierwszego meczu i AWANSOWALI na przyszłoroczne mistrzostwa, które odbędą się w dniach 30.01-10.02.2018r na Słowenii! Polacy po dramatycznym i pełnym zwrotów akcji spotkaniu wyrzucili za burtę Węgrów samemu odnosząc historyczny sukces.

Po porażce 1:2 odniesionej dwa tygodnie temu w Miszkolcu Polacy mieli jasny plan na wczorajsze spotkanie. Wygrać i napisać nową kartę historii rodzimego futsalu. Oczywiście nie mogło przyjść to łatwo ponieważ Węgrzy również chcieli pojechać na turniej.

Pierwsza połowa rozpoczęła się od wzajemnego „badania się” przez zespoły. Jednak powoli wraz z upływającym czasem to nasi kadrowicze zaczęli przejmować inicjatywę w meczu. Efektem tego była fenomenalna szósta minuta podczas, której Rafał Franz dwukrotnie pokonał Węgierskiego bramkarza! Biało-czerwoni bardzo szybko uzyskali wynik, który premiował ich awansem. Niestety nie udało się go utrzymać i już w czternastej minucie Madziarze doprowadzili do remisu 2:2. Kluczowym wydarzeniem dla losów całego spotkania a być może nawet dwumeczu była końcówka pierwszej połowy. Czerwoną kartką ukarany został wtedy Rafał Franz a nasi reprezentanci musieli przez dwie minuty grać w osłabieniu. Udało im się nie stracić bramki i do szatni zejść przy remisowym wyniku.

Drugie dwadzieścia minut rywalizacji zapowiadało się bardzo nerwowo. Każda upływająca sekunda zbliżała Węgrów, a oddalała Polaków, od upragnionych mistrzostw. W dwudziestej siódmej minucie do siatki trafił Sebastian Wojciechowski, który zajął na parkiecie miejsce Franza. Do awansu w tym momencie była nam potrzebna tylko i aż jednak bramka. Okres między 31 a 35 minutą był popisem gry naszej reprezentacji. Polacy zdobyli trzy bramki, wykorzystując kolejno akcje sam na sam, grę w przewadze oraz fakt że Węgrzy wycofali bramkarza i mieli pustą bramkę. Na listę strzelców wpisali się Michał Kubik (dwukrotnie) oraz zawodnik LEX Kancelarii Słomniki – Dominik Solecki (!). Na pięć minut przed końcem prowadziliśmy czterema bramkami i wydawało się, że już nic złego nie może się stać. Jednak futsal jeszcze raz pokazał swoją dynamikę. Węgrzy byli wstanie zdobyć dwie bramki i doprowadzić do ogromnych nerwów w samej końcówce spotkania. Na szczęście wszystko skończyło się Happy – Endem!

Polska – Węgry 6:4 ( 2:2 )
Franz x2, Kubik x2, Wojciechowski, Solecki – Horvath, Z.Droth, Hosszu, A.Droth

Polska: Michał Kałuża, Mikołaj Zastawnik, Tomasz Lutecki, Marcin Mikołajewicz, Tomasz Kriezel - Michał Widuch, Michał Kubik, Przemysław Dewucki, Robert Gładczak, Maciej Mizgalski, Dominik Solecki, Rafał Franz, Krzysztof Elsner, Sebastian Wojciechowski.

Trener: Andrzej Bianga

Węgry: Gyula Toth, Bence Klacsak, Peter Nemeth, Akos Harnish, Zoltan Droth - Marcell Alasztics, Richard David, Peter Komaromi, Janos Trencsenyi, Norbert Horvath, Janos Rabl, Adam Hosszu, Istvan Gal, Imre Nagy.

Trener: Sito Riveira

Polacy awansowali na Mistrzostwa Europy, które na przełomie stycznia i lutego odbędą się w stolicy Słowenii – Ljublanie. Wystąpi w nich dwanaście najlepszych drużyn narodowych ze Starego kontynentu. Podczas losowania, które odbędzie się już w najbliższy piątek, zostaną podzielone na cztery grupy. W każdej znajdą się trzy zespoły spośród których awans do ćwierćfinałów uzyskają dwie najlepsze. Polska przed losowaniem została rozstawiona w trzecim koszyku wraz z Rumunią, Serbią oraz Francją.